Selulitle Başa Çıkma Yolları

SELÜLİTLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Herkes bütçesine göre iyi ve kaliteli giyinmek ister. Hele ki bu kıyafete ayırdığımız bütçe yüksekse o zaman aldığımız kıyafeti bir fanusta sergilemediğimiz kalır. Kıyafetin bakımını en ince ayrıntısına kadar düşünür, giyeceğimiz zaman onu en iyi şekilde ön plana çıkarabilmek için ayakkabımıza, çantamıza, aksesuarımıza ve parfümümüze dikkat ederiz. Ancak cildimiz bakımsızsa tüm bu uğraşlarımız boşunadır. Çünkü tüm bunlar bir yana en güzel giysimiz cildimizdir.

Sadece yüzünüzü algılamayın lütfen, vücudunuza gösterdiğiniz bakım da en az cildinize gösterdiğiniz bakım kadar önemlidir. Sarkmış, bölgesel yağ birikimleri olan selülitli bir vücutta istediğiniz kıyafet ne kadar güzel durabilir? Burada önemli olan bir nokta var; bu bakımı başkaları için değil kendimiz için yapmalıyız. Kendinize verdiğiniz değer çevrenin gözünden biçilen değer olmamalıdır. Standartlaşmayın, ama size yakışan en uygun bakımları tercih edip ilerleyin. Bu noktada doktorunuzun ve varsa güzellik koçunuzun önerilerini lütfen dikkate alın.

Gelelim selülit sorununa…

Selülit probleminiz varsa bunu doğal yollarla halledebilirsiniz. Öncelikle bol su içmeyi bir yaşam tarzına dönüştürmelisiniz. Dr.Öz günde 8-10 bardak su içilmesini, su oranı yüksek meyve ve sebzelerin (kavun, salatalık ve yeşil yapraklı sebzeler gibi) tüketilmesini önermektedir. Böylece düşük kalorili bu besinleri tüketerek hem vücudunuzda yağ oranı daha az birikmiş olacak hem de kilonuzu da kontrol altında tutabileceksiniz.

Selülit probleminde gerek cihaz gerekse elle yapılan masajlar oldukça etkilidir. Mümkünse tüm vücudunuzu özellikle de selülitli bölgeleri bir fırça ile fırçalayın. Fırçalama işlemi ile vücudunuzda kan dolaşımı artacak, yeni hücreler oluşacaktır. Yalnız mide bölgesini saat yönünün tersine fırçaladığınızdan emin olun. Bu uygulamayı temiz bir cilde yapmayı ihmal etmeyin lütfen. Artık birçok yerde fırça ve fırçalama sonrası sürülen selülit kremleri de satılmaktadır.

cellulite brush ile ilgili görsel sonucu

Hindistan cevizi gibi yağları selülitli bölgeye uyguladıktan sonra yapacağınız masaj da oldukça iyi sonuçlar verecektir. Haftanın birkaç günü düzenli spor yapın. Bir spor merkezine gidemeseniz bile yürümenin veya TV başında spor yapmanın etkisini göreceksiniz.

Tüm bunların dışında çok daha etkili bir çözüm vardır ki size zaman kazandırdığı gibi sonuçları istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Vücutta yağ yakımını sağlayan, kolajen peptidi içeren mezoterapi uygulamaları. Takip eden yazılarımızda etken maddeler olan Fragment 176 – 191, L – Carnitine ve Guarana anlatılacaktır.

 

Dr. Fatma E. Arıkan

Not (1): Öz’ün (2015) çalışmasından yararlanılarak yazılmıştır.

Not (2): Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.

 

Kaynak:

Öz, Mehmet, Ev yapımı malzemelerle selülite 5 doğal çözüm, 7 Haziran 2015, Hürriyet gazetesi. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-oz/ev-yapimi-malzemelerle-selulite-5-dogal-cozum-29215686