Selülit

Yaz mevsiminin bitmesine az kaldı, havalar sıcacık.

Deniz, kumsal, yaz akşamları ve rahat kıyafetler… Bir ritüel halini alan yıllık kaygılarımız ve acil önlem paketlerimiz her yıl olduğu gibi bu sene de gündemimizde. Bölgesel fazlalıklar, sarkmış bir cilt ve selülit problemleri …

Portakal kabuğu görünümlü selülit nedir? Selülit, cildin soluk, topaklı bir görünüme sahip olduğu bir durumdur. Özellikle kalça ve basende görülür. Üstelik bu görünüm sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde bu yapı çaprazdır. Kişinin yaşam tarzı, yeme alışkanlıkları, genetik faktörler, yaş almakla birlikte cildin esnekliğinin azalması, cildin incelmesi ve sarkması selülit oluşumunu tetikleyici ve derinleştirici unsurlardır. Selülitin yoğunluğu üç derecede sınıflandırılır (Crosta, 2017):

• 1. Derece ve altı: Ciltte 1 ile 4. seviyede yüzeysel çöküntü, “portakal kabuğu” görünümü ve ciltte hafif sarkık bir görünüm bulunur.
• Orta ve 2. Derece: 5 ile 9. seviyede yüzeysel çöküntü, “portakal kabuğu” görünümü ve orta derecede sarkık bir görünüm bulunur. Kişi yattığında bu görsellikler kaybolur.
• 3. Derece ve üstü: 10.seviye ve üstü derin çöküntü olur, kişi yattığında selülit kaybolmaz.

Uygulanan selülit tedavileri nelerdir?
Birçok selülit tedavisi günümüzde uygulanmaktadır, ama öncelikli olarak kişi yaşam tarzını değiştirmeli ve spor yapmalıdır. Uygulamalardan bazıları (Crosta, 2017):

• Akustik dalga terapisi: Ses dalgaları kullanır. Birkaç seans sürer.
• Lazer tedavisi: 1 yıl veya daha fazla sürer. Bu uygulama ile kollajen üretimi artar ve cilt kalınlaşır. Cilt kalınlaştıkça selülit görünümü azalabilir.
• Karboksi terapi: Cilt altına karbondioksit gazı yerleştirmeyi içerir. Yan etkiler işlem sonrası morarma ve rahatsızlığı içerir, omega replika saat ancak bazı selülitler kaybolabilir.
• Endermoloji: Cildi kaldıran vakum benzeri bir alet ile derinlemesine bir masaj uygulanır.
• Radyoterapi: Selülitli bölgeye ısı vererek azaltılması amaçlanır. Sonuç kısa vadelidir.
• Lazer destekli liposuction: Az miktarda yağı temizler, ancak bu çürümeyi daha da kötüleştirebilir.
• Ultrasonik liposculpting: Yağları hedef alır ve yok eder, ancak yine de, bunun işe yaradığını göstermek için araştırmalar eksiktir.
• İlaç ve krem uygulamaları

Uzun süreli bu yöntemler dışında bir teknik daha vardır: Mezoterapi. Gelecek yazıda hem daha etkin hem de daha kısa sürede sorularınıza cevap veren mezoterapi uygulaması anlatılacaktır. Üstelik gıdı bölgesinde bile etkin!

Dr. Fatma E. Arıkan

 

Not (1): Crosta, Peter. Everything you need to know about cellulite. https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465.php, 30 Kasım 2017.

Not (2): Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.