Guarana-3

GUARANA-3

  1. Anti-Kanser Özelliklerine Sahip Olabilir

Araştırmalara göre guarana’nın DNA hasarına karşı koruyabileceğini, kanser hücresi büyümesini baskıladığı ve kanser hücresi ölümünü tetikleyebileceğini göstermektedir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, guarana ile beslenen farelerin guarana ile beslenmeyen farelere göre %58 daha az kanser hücresine rastlandığı, ayrıca kanser hücresi ölümünde yaklaşık beş kat artışa sahip olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer araştırmada ise guarana’nın kolondaki kanser hücrelerinin büyümesini baskıladığı bulunmuştur.

guarana ile ilgili görsel sonucu

  1. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Guarana, zararlı bakterileri engelleyebilen veya öldürebilen birçok bileşik içerir. Guarana’nın diş plağı ve diş çürümesine neden olabilecek bir bakteri olan Streptococcus mutans’ın (S. mutans) büyümesini de baskılayabildiği bulunmuştur.

  1. Yaşa Bağlı Göz Bozukluklarına Karşı Koruyabilir

Yaşam koşulları, güneş ışığı, beslenme ve sigara gibi sebeplerden dolayı gözler zamanla yıpranır ve göz bozukluğu riski artar. Bu noktada guarana, makula dejenerasyonu, katarakt ve glokom gibi yaşa bağlı göz bozuklukları için önemli bir risk faktörü olan oksidatif stresle mücadele eden bileşikleri içerir. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak guarana tüketen insanların replika rolex saat, azar azar tüketen veya hiç tüketmeyen insanlardan daha iyi görme kalitesine sahip oldukları bulunmuştur. Yine aynı çalışmada saptanan bir diğer bulgu ise gurana, plaseboya kıyasla DNA hasarı ve göz hücresi ölümünü miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

 

Not: (1) Yazı Raman’a (2018) ait olup Türkçe’ye çevirisi yapılmıştır. Çev.: Dr. F. E. Arıkan

Not (2): Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.

 

Kaynak:

Raman, Ryan, 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects), 13 Haziran 2018, https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits#section2