Guarana-2

GUARANA-2*

1. Kronik İshali Rahatlatabilir ve Kabızlığı Tedavi Edebilir

Kronik ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için doğal bir mide toniği olarak kullanılan guarana kabızlığı azaltabilen doğal bir müshildir.

2. Kalp Sağlığını Artırabilir

Guarana kalp hastalığı riskini iki yolla azaltabilir: (i) guarana’daki antioksidanların kan akışına yardımcı olması ve kan pıhtılarını önleyebilmesi ve (ii) guarana’nın “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonunu azaltabilmesi ile.

Yapılan araştırmalara göre guarana tüketen yetişkinler, bu meyveyi yemeyen benzer yaştaki erişkinlerden% 27’ye kadar daha az okside olmuş LDL’ye sahip olabilmektedirler.

3. Ağrı Kesici Özelliği

Eskiden Amazon kabileleri guaranayı yüksek kafein içermesi sayesinde ağrı kesici olarak kullanırlarmış. Kafeinin bu etkisi günümüzde reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçların çoğunda yaygın olarak bulunmasının bir nedenidir.

guarana ile ilgili görsel sonucu

4. Cildin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlayabilir

Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle guarana, yaşlanma karşıtı kremler, losyonlar, sabunlar ve saç ürünlerinde bir bileşen olarak kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır. Kafein içeriği ciltte kan akışını kolaylaştırır. Yapılan çalışmalara göre guarana’daki antioksidanların yaşa bağlı cilt hasarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca guarana içeren kozmetiklerin yanaklardaki sarkmaları azalttığı, cilt sıkılığını iyileştirdiği ve göz çevresindeki kırışıklıkları en aza indirdiğini göstermektedir.

 

Not: (1) Yazı Raman’a (2018) ait olup Türkçe’ye çevirisi yapılmıştır. Çev.: Dr. F. E. Arıkan

Not (2): Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.

 

Kaynak:

Raman, Ryan, 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects), 13 Haziran 2018, https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits#section2