Guarana-1

Guarana-1*

Kafein içeriği yüksek olan Guarana Güney Amerikadaki bir ağacın tohumlarından elde edilir. Kafein, teofilin ve teobromin gibi etkileyici bir dizi uyarıcı içerir. Ayrıca taninler, saponinler ve kateşinler gibi antioksidanlara sahiptir. Günümüzde üretilen guarana’nın %70’i meşrubat üretiminde (alkolsüz ve enerji içecekleri) , kalan% 30’u ise toza dönüştürülerek kullanılır.  Guarana’nın faydaları (Raman, 2018):

  1. Antioksidanlar açısından zengin

Yeşil çayınkine benzer bir antioksidan profile sahip olan guarana zararlı molekülleri nötralize eder. Bu moleküller hücrelerinizin parçalarıyla etkileşime girebilir ve yaşlanma, kalp hastalığı, kanserler ve diğer hastalıklara bağlı hasara neden olabilir. Yapılan çalışmalara göre guarana’daki antioksidan özellikleri kanser hücresi büyümesiyle mücadele etmede etkin, kalp hastalığı riskini ve cilt yaşlanmasını ise azaltabileceği tespit edilmiştir.

  1. Yorgunluğu Azaltabilir ve Odaklanmayı Artırabilir

Guarana enerji içeceklerinde kullanılan bir bileşen olarak bilinir. Odaklanmanızı ve zihinsel enerjinizi korumanıza yardımcı olan bir kafein kaynağıdır. Aslında, guarana tohumları kahve çekirdeklerinden 4-6 kat daha fazla kafein içerebilir. Kafein, beyninizin gevşemesine yardımcı olan bir bileşik olan adenosinin etkilerini bloke ederek çalışır; adenosin reseptörlerine bağlanır ve aktive edilmelerini önler. Yapılan bir çalışmada guarana içeren bir vitamin takviyesi alan denekler, plasebo alanlara kıyasla daha az yorulduklarını hissettiklerini ifade etmişlerdir. Bir diğer önemli sonuç ise guarana’nın kanser tedavisine bağlı zihinsel yorgunluğu önemli yan etkiler olmadan azaltabildiğidir.

  1. Daha İyi Öğrenmenize Yardımcı Olabilir

Araştırmalara göre guarana, öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi geliştirebilir. Yapılan bir çalışmada farklı dozlarda (37.5 mg, 75 mg, 150 mg veya 300 mg) alınan guarana’nın ruh hali ve öğrenme üzerindeki etkileri incelenmiş; elde edilen bulgulara göre 37.5 mg veya 75 mg guarana alanların en yüksek test puanlarını aldıkları tespit edilmiştir. Bir başka çalışmada ise guarana ginseng ile karşılaştırılmıştır. İki maddenin de hafızayı ve test performansını geliştirirken, guarana alan kişiler görevlerine daha fazla dikkat ettikleri ve görevlerini daha hızlı tamamladıkları görülmüştür.

Ä°lgili resim

  1. Kilo kaybı teşvik edebilir

Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkilidir. Guarana iki yola kilo kaybına etkisi olur: (i) Metabolizmanızı 12 saat içinde %3-11 oranında artırabilen zengin bir kafein kaynağıdır. Metabolizma hızlandıkça vücudunuz dinlenirken daha fazla kalori yakabilir. (ii) Yağ hücresi üretimine yardımcı olan genleri bastırabilir.

 

Dr. Fatma E. Arıkan

Not: (*) Yazı Raman’a (2018) ait olup Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Çev.: F. E. Arıkan

Kaynak:

Raman, Ryan, 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects), 13 Haziran 2018, https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits#section2