GHK-CU (Bakır Peptid) (1)

GHK-CU (1)

Yara iyileştirici bir fonksiyonu olan ve yaygın olarak anti-aging ürünlerinde kullanılan Ghk-CU (Bakır tripeptid), cildin iyileşmesini, yeniden şekillenmesini kolaylaştıran, enflamatuar mediatörleri azaltan, decorin gibi önemli büyüme faktörlerinin ve moleküler regülatörlerin üretimini artıran bir maddedir. Yapılan çalışmalara göre GHK-Cu içeren kremlerin, kırışıklık, benekli pigmentasyon ve cilt gevşekliği gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır (Margolina, 2012).

peptide ile ilgili görsel sonucu

GHK-Cu, cilt görünümünü, kaba kırışıklıkları, ince çizgileri ve hiperpigmentasyonu iyileştiren kollajen, proteoglikan ve glikozaminoglikan sentezini destekler (Kundu vd., 2018).

Dr. F.E. Arıkan

 

 

 

 

Not (1): Margolina (2012) ve Das vd.’nin (2018) çalışmasından yararlanılarak yazılmıştır.

Not (2): Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.

 

Kaynak:

Margolina, L. Pickart, A. (2012) ANTI-AGING ACTIVITY OF THE GHK PEPTIDE – THE SKIN AND BEYOND, Journal of Aging Research & Clinical Practice© Vol. 1, No. 1, pp 13-16.

Das M, Kundu D, Singh J, Rastogi A, Mukherjee G, Chatterjee A and Banerjee R (2018) Rejuvenation of Metabolic Cascades for Controlling Aging through Bioactive Compounds: A Review, Journal of Nutrition and Food Science Forecast, 1(1), pp. 1-6.