Halaskargazi Mh. Rumeli Cd. No: 25-27 D:6 Nişantaşı, Şişli - İstanbul
+90 212 863 37 65
info@nicederm.com.tr

Bel Ağrısı Neden Olur?

Belt Woman Hands Disk hernisi cerrahisine bağlı komplikasyon gelişme oranı geniş hasta serilerinde %9.1 ‘dir. Uygun endikasyon, yani doğru hasta seçimi halinde bel fıtığı ameliyatlarından fayda görme oranı çok yüksektir. Bel fıtığı şikayeti olan kişilerin bel ağrısı yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrıdır. Herhangi bir zorlama sonunda (spor, ağır kaldırma, taşıtlarda yaşanan sarsıntılar, gebelik nedeniyle) olabildiği gibi en bilinen nedeni bel fıtığı da bu ağrıya sebebiyet verebilir. Son yılların gözde isimlerinden olan Hindistan cevizi yağı içerdiği yağlı asitler ve sahip olduğu iltihap engelleyici özellikler sayesinde bel ağrısını da hafifletiyor. Hindistan cevizi, bel ağrısı tedavisi için mükemmel bir yöntemdir. Farklı sebze, meyve ve baharatları kullanarak da bel ağrısına çözüm bulunabilir. İşte ‘Bel ağrısına ne iyi gelir? ► El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir? Öyleyse gelin hep beraber «Bel ağrısı neden olur, bel ağrısına ne iyi gelir?» sorularını cevaplayalım ve bu rahatsızlığı daha yakından tanıyalım. This data was created with GSA Content Generator DEMO.

Bel ağrısı çekmemek için 10 altın kural « Nurdan Haber

Bel ağrısı neden olur ve bel ağrısının belirtileri nelerdir? Bel ağrısı bir anda gelen yahut sık sık sürekli olan bir ağrı biçimi şeklinde kendini gösterebilir. Bele Aniden Ağrı Saplanması Nasıl Geçer? Kunak, lapanın dayanılabilen sıcaklıkta bele uygulanması gerektiğini söyledi. Tipik olarak soğuk kompres uygulamasının semptomlar başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde uygulanması gerekir. Eğer ağrı 4-6 hafta içinde tolere edilir bir düzeye kadar azalmadıysa doktorunuzdan bir randevu alın. Yatak istirahati ne kadar olmalı? İstirahat: Artık bel ağrılı hastalara, uzun süreli yatak istirahati önerilmiyor. Bel ağrısını önlemek için nelere dikkat etmeli? Kronik bel ağrısı sorunu yaşayan kişiler, kasları esnek ve güçlü tutmaya yardımcı olmak için kuvvet ve germe egzersizleri içeren düzenli egzersiz programına başlamayı düşünebilir. Fizik tedavi cerrahi operasyon içermez ve ağrıyı hafifletecek, kasları güçlendirecek yöntemler izlenir. Bir başka sorun ise tekrar operasyon gerekliliği oranının %5-10 arasında olmasıdır.Cerrahi doğru seçilmiş vakalarda %95 yüz güldürücüdür. Bir diğer germe hareketi ise çocuk duruşuna geçmektir. Enflamatuvar nedenlere bağlı tutulumlarda genellikle ağrının istirahatle rahatlamaması (hatta bazen daha da artması), geceleri artan ağrılar (gece ağrıların azması) ve yataktan kalkıp hareketlenince bir süre sonra ağrıların nisbeten azalması, sabah tutukluğunun uzun sürmesi (yarım saatten fazla), aşırı sıcak uygulamaları ile ağrının olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Pek çok anne adayı, özellikle geceleri uykudan uyandıracak derecede şiddetli ağrılı bacak krampları yaşar.

This content has been done with GSA Content Generator DEMO.

Sık görülen bir diğer problem, bacak kramplarıdır. Günümüzde her 3 insandan 2sinde görülen bel ağrısının yanında gelecek belirtileri de dikkate alarak uzman görüşlerinden faydalanmak var olan sağlığı ve konforu kaybetmemek için de mühimdir. Belinizi çok zorlamadan bel kaslarını güçlendirmek için yapacağınız doğru bir egzersiz programını bel sağlığı için faydalı olacaktır. Bel ağrısı problemi yaşıyorsanız bir fizik doktoruna görünebilirsiniz. Daha önce kanser öyküsü olan ve kalıcı sırt ağrısı olan hastalar tıbbi görüş almalıdır. Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kas kramplarının azaltılması için düzenli yürüyüş yapılması, bol sıvı alınması, gece yatmadan önce sıcak bir banyo ile kasların gevşetilmesi ve baldır kaslarının esnetilmesi önerilir. Kollardan destek alınmasıyla beraber önce yan yatılmalı, akabinde sırt üstü dönülmelidir. Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5’e kadar sayınız. Elliye kadar sayın, sonra diğer ayağınızla tekrar edin. Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5’e kadar sayın. Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5’e kadar sayın. Aynı zamanda hareketlerde kısıtlılık görülür ve ağrılar, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar; oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar.

Bel ağrısı sonrasında uygulanan bilinen tedaviler; ilaç tedavisi, istirahat, korse kullanımı, cerrahi müdahale ve fizik tedavi yöntemleri olarak sıralanabilir. Bunlar genellikle sıcak uygulama, ilaç tedavisi ve bel bölgesine uygulanan masajlar ile tedavi edilirler. BEL AĞRISI ÇEKMEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN! BEL AĞRISI NEDEN OLUR? bel ağrısı için hangi doktora gidilir AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR? Ancak kronikleşen ve yukarıda da belirtildiği gibi farklı semptomları da beraberinde getiren bel ağrıları sonrası mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. Bel ağrısını azaltmak için evde neler yapabiliriz? Bel ağrısı için evde alınabilecek önlemler neler? Ara ara görülen ve hayat tarzından kaynaklanan ufak bel ağrıları yapılan yanlışların terk edilmesi ile atlatılabilir. Bel fıtığının nedeni bilinenin aksine sadece belde görülen ağrı ile ortaya çıkmaz. Doktor, bel ağrılı hasta ile yapacağı görüşmede ilk önce, hem ağrının ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını tespit eder, hem de risk faktörlerini belirler. Gereğinden fazla kilolar, bele taşıyabileceğinden çok yük bindirir ve bunun sonucunda bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Aşağıdaki şekilde çeşitli vücut pozisyonlarında bele binen yükün kg cinsinden miktarını göstermektedir. Sürekli oturarak çalışan veya ağır yük taşıyan kişilerde bel ağrısı şikâyetleri yaygın bir şekilde görülmektedir. Çoğu anne adayı, hamilelik sürecinde bel ağrısı yaşar. Günümüzde nüfusun %75-80’inde farklı yaş grubundan pek çok kişide bel ağrısı şikâyetlerine yaygın bir şekilde rastlanmaktadır. Duruş Bozukluğu : Kambur duruş, belin fazla çukur yada düz tutulması bel ağrısının en önemli nedenlerindendir. İstirahatle, belin desteklenmesiyle hafifler. Doktorunuz size ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapmanızı önerebilir. Rahatsızlığın ilk 24-48 saati içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması (havluya sarılmış bir buz torbası) yapabilirsiniz. Tek başına veya ağrı kesicilerle birlikte sıcak kompres uygulaması da ağrınızın giderilmesine yardımcı olacaktır. Tek başına veya ağrı kesicilerle birlikte soğuk kompres uygulaması ağrınızın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu da başta bel ağrıları olmak üzere tüm ağrı semptomlarının giderek azalmasını olanaklı hale getirir. Genellikle, bel ağrısının nedeni, kas dokularının hasar almasıdır. Cerrahi yaklaşım: Beldeki sinir yapılarının, hasar görmelerine neden olacak şekilde baskı altında kalması durumunda, diğer yöntemlerle iyileşmesi mümkün olmayan hastalarda sinir üzerindeki baskı ameliyat yoluyla kaldırılarak hastanın ağrılarına son verilir. Bel ağrısına neden olan birçok faktör sayılabilir. Özellikle bel fıtığı fazlasıyla acıya neden olur. Bel ağrısı genellikle bir hastalık veya spesifik bir yaralanma ile ilişkili olmayan, sık rastlanan bir semptomdur.